Sprzedaż spółki bez podatków jest możliwa
ROZLICZENIA | Zbycie przedsiębiorstwa w stanie upadłości poniżej jego wartości godziwej nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Transakcja ta nie podlega także podatkowi od towarów i usług. Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski
Sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części są powszechnie stosowane w obrocie gospodarczym. W wyniku takiej sprzedaży dochodzi do ujawnienia wartości firmy, tzw. wartości godziwej, która może być wartością dodatnią albo wartością ujemną. Wartość godziwa jest terminem określanym przez ustawę o rachunkowości. Według art. 28 ust. 6 ww. ustawy, za wartość godziwą przyjmuje się kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami. Z takiej transakcji może zatem powstać dochód. Jest nim nadwyżka przychodu ze sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego części ponad jego wartość wynikającą z ksiąg rachunkowych, czyli wartość firmy albo strata, która powstaje gdy nabywca zapłaci za przedsiębiorstwo mniej niż wynosi suma wartości rynkowej wszystkich składników majątkowych. Jest to ujemna wartość firmy.
Wartość ujemna
Wystąpienie ujemnej wartości firmy jest terminem określonym w prawie bilansowym i nie stanowi przychodu podatkowego, ponieważ ustawa o CIT nie wymienia wśród przychodów ujemnej wartości firmy. Jej rozliczenie następuje tylko w księgach rachunkowych i ma wpływ na wynik finansowy.
PRZYKŁAD
Wobec spółki z o.o. z siedzibą w Kołobrzegu została ogłoszona upadłość....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta