Czy MF zrezygnuje z badania rynkowej zdolności kredytowej podatników
CIT | Przepis uprawniający organ do szacowania dochodu (straty), gdy koszty finansowania dłużnego są wyższe niż te, które mogłyby zaoferować podmioty niepowiązane, jest nieprecyzyjny i od początku budzi wątpliwości. Stąd pomysł nowelizacji.
Od wejścia w życie nowelizacji ustawy o CIT wprowadzającej do niej art. 15ca (tzw. rynkowa zdolność kredytowa podatnika) minęło kilka miesięcy. Nowy przepis uprawnia organy podatkowe do szacowania dochodu lub straty podatnika, gdy koszty finansowania dłużnego (najczęściej będziemy mieli do czynienia z odsetkami od pożyczek) przekraczają wartość finansowania, jaką podatnik mógłby uzyskać, gdyby takie finansowanie zostało podatnikowi udzielone przez podmioty niepowiązane (np. banki).
Ustawodawca rozważa obecnie rezygnację z tej regulacji. Sposób redakcji art. 15ca ustawy o CIT powoduje bowiem wiele niejasności, w szczególności jeśli chodzi o kryteria jego stosowania. W tym kontekście wydaje się, że ustawodawca woli uchylić ten przepis niż narazić się na krytykę ze strony podatników i najpewniej przegrane sprawy w sądach.
Niefortunne brzmienie
Dosłowne brzmienie przepisu wskazuje, że odnosi się on do relacji między kosztami zadłużenia (np. odsetkami) a rynkową zdolnością kredytową. Treść przepisu istotnie ogranicza jego zastosowanie i nie spełnia celu jaki chciał osiągnąć ustawodawca. Założeniem tego przepisu było ograniczenie generowania kosztów podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta