Wspólnik wykona usługę dla spółki i ujmie ją w kosztach
Wydatki poniesione przez spółkę komandytową na nabycie świadczeń od komandytariusza będą dla niego kosztami podatkowymi proporcjonalnie do jego udziału w kosztach spółki.
Zgodnie z przepisami prawa handlowego, spółka komandytowa jest jedną z form prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Uczestnictwo w spółce komandytowej nie uniemożliwia jednak wspólnikowi będącemu komandytariuszem tej spółki, prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej na własny rachunek. Może zatem dojść do sytuacji, w której spółka będzie nabywała od swojego wspólnika jakieś towary lub usługi. Poniesione w ten sposób przez spółkę koszty będą stanowiły koszty uzyskania przychodów wszystkich wspólników, nie wyłączając wspólnika, z którym zawierana jest transakcja - w wysokości odpowiadającej jego prawom do udziału w zysku. Reguła ta odnosi się zarówno do sytuacji, w której wspólnikiem – kontrahentem jest osoba fizyczna, jak i prawna.
Skutki braku osobowości prawnej
Oceniając skutki podatkowe transakcji zawartej przez spółkę z jej komandytariuszem, należy w pierwszej kolejności wskazać, że spółka komandytowa nie jest osobą prawną, ma natomiast zdolność prawną. Tym samym, może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania niezależnie od swoich wspólników. Brak osobowości prawnej powoduje jednak, że spółka komandytowa nie może zostać opodatkowana podatkiem dochodowym. Oznacza to, że w przypadku prowadzenia działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta