Nowy rok szkolny za pasem, problemów nie ubywa
edukacja | Od września samorządowcy będą musieli się skupić na organizacji miejsc w szkołach średnich dla osób kończących ósmą klasę, a także absolwentów ostatniego rocznika gimnazjum.
Za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny, drugi po wejściu w życie reformy likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioklasową szkołę podstawową. W tym roku przygotowania do pierwszego dzwonka są już spokojniejsze, bo z jednej strony największe zmiany zmiany dokonały się w ubiegłym roku. Z drugiej – zapowiedziane na 21 października wybory samorządowe zmobilizowały lokalnych polityków, by rewolucji jednak nie robić. Stąd np. częstsze ograniczenia wymiaru etatu niż zwolnienia nauczycieli.
Jakie sprawy są najważniejsze w tym roku?
1
Podwójny rocznik. W tym roku po raz pierwszy od lat znów w podstawówkach będzie ósma klasa. Jej uczniowie na zakończenie edukacji na tym poziomie napiszą końcowy egzamin. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, odbędzie się on od 15 do 17 kwietnia 2019 roku. Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych czy wypadków losowych nie będą mogli wtedy napisać egzaminu, przygotowano termin dodatkowy – od 3 do 5 czerwca. Egzamin nie będzie oceniany, czyli nie da się go nie zdać, ale będzie obowiązkowy. Bez niego nie da się ukończyć szkoły podstawowej.
Z kolei w dotychczasowych gimnazjach rozpocznie naukę ostatni rocznik chodzący do tego typu szkół. Potem absolwenci zarówno gimnazjów, jak i podstawówek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta