Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drożejący prąd uderza w polski przemysł

27 sierpnia 2018 | Ekonomia
Polska energetyka oparta na węglu
źródło: Rzeczpospolita
Polska energetyka oparta na węglu

Energetyka | Eksperci przewidują, że hurtowe ceny energii elektrycznej w kolejnych latach będą dalej rosły. To fatalna informacja dla firm, które muszą się liczyć z utratą konkurencyjności. BARBARA OKSIŃSKA

Drożejąca w zawrotnym tempie energia elektryczna na polskim rynku hurtowym spędza sen z powiek zarządom firm, które mają najbardziej energochłonne fabryki. Eksperci wieszczą dalszy wzrost cen, a przemysł prosi rząd o pomoc.

Czarna energia

Wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2 to główne czynniki, które pchają w górę ceny energii. W Polsce 80 proc. energii elektrycznej powstaje z węgla. Tymczasem ceny czarnego paliwa dla elektrowni w II kwartale były o 16 proc. wyższe niż przed rokiem, a prawa do emisji CO2 w miniony czwartek przebiły granicę 20 euro za tonę i były o 250 proc. wyższe niż w sierpniu 2017 r.

– Wzrost cen węgla jest skutkiem nieefektywności największego krajowego producenta – Polskiej Grupy Górniczej – i Tauronu Wydobycie – twierdzi Paweł Puchalski, analityk DM BZW BK. Dodaje, że Polska istotną część potrzebnego węgla sprowadza też z zagranicy. Tymczasem ceny tego surowca w europejskich portach są obecnie wysokie, a jeśli dodać do tego jeszcze koszty transportu, to polscy odbiorcy muszą się liczyć z ceną zagranicznego węgla istotnie wyższą niż węgla krajowego.

Najważniejszy jest jednak mocny wzrost cen uprawnień do emisji CO2. – Ma to związek m.in. z reformą europejskiego systemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11138

Wydanie: 11138

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament