50-proc. koszty nie tylko na tworzenie kodu źródłowego
Wszelkie czynności skutkujące powstaniem utworów, które nawet pośrednio zmierzają do stworzenia programu komputerowego, powinny podlegać podwyższonym kosztom uzyskania przychodów.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11 lipca 2018 r. (0113-KDIPT3.4011.173.2018.2.PP).
Wniosek o interpretację złożył producent i dostawca oprogramowania. We wniosku wskazał m.in., że poza pracownikami zaangażowanymi bezpośrednio w pisanie linii kodu źródłowego programu komputerowego, zatrudnia pracowników, którzy mimo że nie przygotowują (nie piszą) linii kodu źródłowego ani nie wprowadzają zmian w takim kodzie, to bezsprzecznie są zaangażowani w proces powstawania programu komputerowego. Efektami ich pracy są utwory podlegające ochronie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przykładowo, utworami takimi mogą być: tzw. skrypt lub jego części, który pełni rolę scenariusza (tzn. stanowi opis funkcji i działania programu komputerowego), harmonogram procesu tworzenia programu komputerowego, który określa kolejność przygotowywania poszczególnych modułów programu komputerowego oraz inne dokumenty opisujące lub identyfikujące wymagania programu komputerowego. Spółka wskazała również, że w umowach o pracę z pracownikami wyodrębniono część wynagrodzenia stanowiącego honorarium za przeniesienie majątkowych praw autorskich (odpowiadającą oszacowanej, przeciętnej, miesięcznej wartości rynkowej utworów) i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych. Na tle takiego stanu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta