Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować zakup towarów handlowych i ich transport

27 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Faktury potwierdzające zakup towarów i usług są dla przedsiębiorcy podstawą do ujęcia wydatków jako kosztów uzyskania przychodów. Kwoty poniesione na nabycie materiałów ujmuje się w kol. 10 pkpir, a na ich przewiezienie - w kol. 11.

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zajmuje się handlem detalicznym (materiały budowlane). 9 sierpnia 2018 r. przedsiębiorca nabył towary handlowe (cegły) od firmy X za kwotę 123 000 zł, w tym VAT 23 000 zł. Nabycie cegieł zostało udokumentowane fakturą z nr 19/08/2018 r. z 9 sierpnia 2018 r. wystawioną przez firmę X. Przedsiębiorca zlecił transport cegieł firmie transportowej, która przewiozła je w tym samym dniu za cenę 2 460 zł, w tym VAT 460 zł. Na udokumentowanie wykonanej usługi firma transportowa wystawiła 9 sierpnia 2018 r. fakturę nr 128/2018. Przedsiębiorca zapłacił za obie faktury, tj. za cegły i ich transport przelewem na rachunek bankowy. Podatek naliczony wynikający zarówno z faktury potwierdzającej nabycie cegieł, jak i usługi ich transportu zostanie odliczony w całości przez przedsiębiorcę w deklaracji VAT-7 za sierpień 2018 r. W której kolumnie prowadzonej przez przedsiębiorcę (metodą kasową) podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy ująć koszty zakupu cegieł i ich transportu? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11138

Wydanie: 11138

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament