Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konta podatników pod lupą Szefa KAS

27 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Lidia Rubińska, 
Krzysztof Wiesław Żukowski

Podzielona płatność oraz STIR to zdaniem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej metody przeciwdziałaniu oszustwom podatkowym. Dzięki nim fiskus może śledzić i blokować rachunki bankowe przedsiębiorców.

1 lipca 2018 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT. Dotyczą one wprowadzenia w ww. ustawie art. 108a, z którego wynika, że nabywca towaru lub usługi może zapłacić należność wynikającą z faktury przy zastosowaniu metody podzielonej płatności (split payment). Mechanizm ten polega na tym, że zapłata części lub całości podatku dokonywana jest na rachunek VAT, natomiast zapłata należności odpowiadająca wartości sprzedaży netto, wynikająca z faktury, następuje na rachunek bankowy kontrahenta albo na rachunek imienny w kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK), prowadzony w związku z działalnością gospodarczą. Zapłata należności oraz podatku następuje w walucie polskiej, w formie elektronicznej, z użyciem specjalnego komunikatu przelewu przeznaczonego wyłącznie do dokonywania zapłaty w systemie podzielonej płatności. Na przelewie trzeba wskazać kwotę podatku jaka ma zostać zapłacona w całości lub w części, kwotę należności brutto, numer faktury i numer identyfikujący dostawcę towaru lub usługi.

Obowiązkowy rachunek dla każdej firmy

W związku z wprowadzeniem systemu podzielonej płatności banki zostały zobowiązane do automatycznego otwarcia rachunku VAT przy każdym rachunku rozliczeniowym podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się także informacja, że nie jest możliwe wykonanie przelewu metodą podzielonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11138

Wydanie: 11138

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament