Dodatnia wartość firmy nie jest prawem majątkowym
Można określić wartość przedsiębiorstwa w postaci jego niematerialnych aktywów takich jak choćby dochodowość lub reputacja. Nie sposób jednak przyjąć, by było to prawo zbywalne, które dałoby się potraktować jako przedmiot opodatkowania PCC.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28 czerwca 2018 r. (II FSK 1932/16).
Spółka nabyła przedsiębiorstwo na podstawie umowy sprzedaży. Wartość rynkowa wchodzących w jego skład rzeczy i praw majątkowych była mniejsza niż cena podana w umowie, w wyniku czego u spółki powstała wartość dodatnia firmy. Spółka oceniła, że nie powinna wliczać do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) różnicy między ceną nabycia przedsiębiorstwa a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto. Argumentowała, że wartość firmy nie jest majątkiem samoistnym w tym sensie, że nie może istnieć i być przedmiotem obrotu gospodarczego, a więc i przedmiotem sprzedaży w oderwaniu od przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
DIS w Katowicach (IBPBII/1/4514-83/ 15/MZ) stwierdził, że wartość dodatnia firmy jako prawo majątkowe jest składnikiem przedsiębiorstwa i podlega opodatkowaniu. Skargę na tę interpretację oddalił WSA w Gliwicach. Wskazał, że dodatnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta