Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychód z tytułu prowizji jest należny w chwili wykonania usług

27 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Piotr Szewczyk

W sytuacji skorzystania przez klienta z prawa odstąpienia od umowy pożyczki spółka będzie uprawniona do korekty wysokości wykazanego wcześniej przychodu należnego z tytułu prowizji.

 

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 kwietnia 2018 r. (III SA/Wa 1664/17).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Udziela osobom fizycznym pożyczek krótkoterminowych i ratalnych z wykorzystaniem Internetu. Kwota każdej pożyczki jest wypłacana jednorazowo i w pełnej wysokości. Dzień wypłaty (udzielenia pożyczki) jest jednocześnie dniem, od którego biegnie 14-dniowy termin na odstąpienie przez klienta od umowy pożyczki. W razie skorzystania z tego prawa, pożyczkobiorca musi zwrócić spółce kwotę dokonanej wypłaty. W przypadku pożyczek udzielanych przez spółkę jedynym kosztem terminowo spłacanej pożyczki jest opłata prowizyjna, która jest należna wyłącznie w sytuacji faktycznego udzielenia pożyczki. Podatnik przyjmuje, że definitywne przysporzenie majątkowe związane z opłatą prowizyjną od danej pożyczki następuje nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty zawarcia danej umowy pożyczki.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy zgodnie z postanowieniami umowy ramowej kwota opłaty prowizyjnej za udzielenie pożyczki stanowi dla spółki przychód w momencie, gdy dana opłata staje się należna, tj. po bezskutecznym upływie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11138

Wydanie: 11138

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament