Przychód z tytułu prowizji jest należny w chwili wykonania usług
W sytuacji skorzystania przez klienta z prawa odstąpienia od umowy pożyczki spółka będzie uprawniona do korekty wysokości wykazanego wcześniej przychodu należnego z tytułu prowizji.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 17 kwietnia 2018 r. (III SA/Wa 1664/17).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym. Udziela osobom fizycznym pożyczek krótkoterminowych i ratalnych z wykorzystaniem Internetu. Kwota każdej pożyczki jest wypłacana jednorazowo i w pełnej wysokości. Dzień wypłaty (udzielenia pożyczki) jest jednocześnie dniem, od którego biegnie 14-dniowy termin na odstąpienie przez klienta od umowy pożyczki. W razie skorzystania z tego prawa, pożyczkobiorca musi zwrócić spółce kwotę dokonanej wypłaty. W przypadku pożyczek udzielanych przez spółkę jedynym kosztem terminowo spłacanej pożyczki jest opłata prowizyjna, która jest należna wyłącznie w sytuacji faktycznego udzielenia pożyczki. Podatnik przyjmuje, że definitywne przysporzenie majątkowe związane z opłatą prowizyjną od danej pożyczki następuje nie wcześniej niż po upływie 14 dni od daty zawarcia danej umowy pożyczki.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnik zwrócił się do organu z pytaniem, czy zgodnie z postanowieniami umowy ramowej kwota opłaty prowizyjnej za udzielenie pożyczki stanowi dla spółki przychód w momencie, gdy dana opłata staje się należna, tj. po bezskutecznym upływie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta