Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokalny podatek od sprzedaży jest zgodny z prawem UE

27 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Paulina Bąk

ZASADY | Ustanawiany przez jednostki samorządu terytorialnego podatek od sprzedaży, który nie ma cech podatku obrotowego nie zakłóca funkcjonowania wspólnego systemu VAT.

 

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 7 sierpnia 2018 r. (C‑475/17).

Stan faktyczny

W Estonii ustawa o podatkach lokalnych pozwala jednostkom samorządu terytorialnego na ustanowienie podatku od sprzedaży. Taki podatek uiszczają przedsiębiorcy, którzy posiadają pozwolenie na prowadzenie działalności handlowej lub na świadczenie usług na obszarze gminy lub miasta. W zależności od lokalizacji zakładu podatek od sprzedaży uiszczany jest przez handlowców wpisanych w rejestrze działalności gospodarczej. Podatek od sprzedaży pobiera się od wartości towarów lub usług, zawartej w cenie sprzedaży, sprzedanych na obszarze gminy lub miasta.

Grupa estońskich przedsiębiorców uznała, że nienależnie zapłacili podatek od sprzedaży i złożyła skorygowane deklaracje oraz wniosła o zwrot już zapłaconego podatku. Przedsiębiorcy uważali bowiem, że podatek od sprzedaży jest niezgodny z prawem ustanawiającym wspólny system VAT. Tallińskie organy podatkowe ustaliły jednak, że przedsiębiorcy powinni podlegać opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży i w znaczącej części odmówiły jego zwrotu. Przedsiębiorcy odwołali się od tej decyzji twierdząc, że podatek od sprzedaży jest sprzeczny z art. 401 dyrektywy 112 VAT.

Sąd administracyjny w Tallinie oddalił część skarg, jednak uwzględnił je w zakresie, w jakim podatek od sprzedaży został nałożony na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11138

Wydanie: 11138

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament