Badania są źródłem przełomowych odkryć i trzeba w nie inwestować
Rozmowa | Prof. dr hab. Alicja Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej, Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Relacje między nauką a biznesem są niezwykle istotne dla obu środowisk, a wręcz strategiczne dla gospodarki. Jak wygląda ta współpraca?
Alicja Józkowicz: Należy rozróżnić dwa rodzaje współpracy. Pierwszy to wykonywanie prac zlecanych przez firmy - np. analizy biochemiczne czy genetyczne, przygotowywane przez naukowców. Znacznie ciekawsze są wspólne projekty badawcze, często wieloletnie. Mogą być kontynuacją badań akademickich lub mogą rozwijać koncepcje powstające w firmach. Firmy biotechnologiczne mają często znakomicie wyposażone laboratoria, w których pracują świetni naukowcy. Z naukowcami z firm mówimy tym samym językiem i myślimy podobnie. Są jednak również różnice. Dla nas, naukowców, podstawowym sensem nauki jest dzielenie się wynikami i ich publikowanie. W przypadku firm, chodzi o opracowanie produktu, który przyniesie im zysk i temu mają służyć uzyskane dane. Jeśli uda się znaleźć sposób, by publikowanie prac nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta