Uczelnia ma dbać o rozwój i badania
- Ustawa nie daje żadnych przepisów prawnych umożliwiających zwalnianie pracowników naukowych - mówi wiceminister nauki odpowiedzialny za ustawę 2.0, Piotr MÜller.
Rzeczpospolita: Za kilka dni początek roku na uczelniach. Akademicy narzekają na chaos, problemy z wdrożeniem zmian i to, że rozporządzenia do ustawy 2.0 pojawiły się zbyt późno.
Piotr Müller, wiceminister nauki odpowiedzialny za ustawę 2.0: Trudno się tym zgodzić, biorąc pod uwagę, że ustawa była przygotowywana dwa i pół roku, a kierunki zmian były już określone rok temu, na Narodowym Kongresie Nauki. Wiele uczelni rozpoczęło wtedy pracę nad nowymi strukturami. Niektóre są gotowe, by wdrażać zmiany. Dla tych, którzy czują się niepewnie, gwarantujemy mocne wsparcie. Prowadzimy właśnie cykl szkoleń dla kadry zarządzającej uczelniami – rektorów, prorektorów i kanclerzy oraz pozostałych pracowników. Chcemy przeszkolić ok. 3 tys. osób różnego szczebla.
O co pytają was rektorzy?
Głównie o to, jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać. Tyle że my w ramach tej ustawy wiele rzeczy zostawiliśmy do rozstrzygnięcia właśnie w ramach uczelni. Nie będziemy określać, czy na uczelni powinny zostać wydziały albo instytuty. To jest decyzja, którą musi podjąć wspólnota akademicka. Mają rok, żeby przyjąć nowy statut uczelni i zdecydować, w jaki sposób uczelnia będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta