Duży potencjał w handlu i inwestycjach
Prof. Jacek Czaputowicz Ustanowione w 2015 r. strategiczne partnerstwo polsko-japońskie jest najlepszym dowodem wspólnoty wartości, na której oparta jest nasza współpraca – pisze minister spraw zagranicznych RP.
W 2019 r. Rzeczpospolita Polska i Japonia obchodzą 100. rocznicę nawiązania oficjalnych stosunków. Równo 100 lat temu, 22 marca 1919 roku, ambasador Japonii w Paryżu Keishiro Matsui notyfikował przewodniczącemu Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu Romanowi Dmowskiemu uznanie przez Japonię – jako pierwsze państwo azjatyckie – niepodległości i suwerenności odradzającego się państwa polskiego.
Nasze wzajemne kontakty mają jednak znacznie dłuższą historię. Świadczy o tym m.in. wizyta w Tokio Józefa Piłsudskiego w 1904 r. czy wieloletnie badania jego brata, Bronisława, znanego etnografa, nad kulturą Ajnów.
Przypadająca w tym roku rocznica jest okazją do refleksji nad relacjami, które przetrwały próbę czasu i niełatwych przemian zachodzących w świecie na przestrzeni ostatniego wieku. Wieloletnia przyjaźń polsko-japońska znajdowała swoje realne odzwierciedlenie w różnych momentach historii, takich jak ocalenie przez Japoński Czerwony Krzyż blisko tysiąca dzieci polskich zesłańców na Syberię czy misyjna działalność w Japonii ojca Maksymiliana Kolbego i brata Zenona Żebrowskiego.
Współpracy nie przerwał nawet wybuch II wojny światowej, a dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta