Musimy policzyć koszty leczenia
Efekty reform w służbie zdrowia będą w pełni widoczne za dziesięć lat – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Plotkuje się o pana dymisji...
Pracuję dla dobra pacjentów. Czasami wymaga to odporności psychicznej na ataki. Inwencja twórcza niektórych mnie zadziwia.
Atakiem jest sugestia, że Agencję Badań Medycznych, która ma się zajmować m.in. badaniami klinicznymi, stworzył pan niepotrzebnie?
ABM powstaje z myślą o pacjentach, którzy dzięki niej będą mogli być leczeni skuteczniej i nowocześniej. Ma wypełnić lukę na polskim rynku i i zagospodarować pomysły, które na poziomie nauk podstawowych finansuje Narodowe Centrum Nauki, a na poziomie technologii – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzisiaj te wynalazki lądują w szufladzie albo są przejmowane przez międzynarodowe firmy farmaceutyczne. Chcemy dać im szansę rozwoju.
Emocje budzą źródła finansowania ABM – w szczególności odpis z budżetu NFZ. Mówi się, że to zabieranie pieniędzy na leczenie pacjentów.
Badania kliniczne to przecież leczenie pacjentów. Tyle że metodą innowacyjną, której skuteczność jest badana. Owszem na początku na mniejszej grupie, ale docelowo mają służyć poprawie skuteczności i wdrożeniu lepszych terapii dla wszystkich chorych. Mówi się, że w Polsce jest problem z podwójnym finansowaniem. Gdy robimy badanie kliniczne, to choć jest ono zwykle finansowane przez firmę farmaceutyczną, za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta