Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Alfabet wynalazków po japońsku

22 marca 2019 | Dodatki Jednodniowe

Najwięcej spektakularnych produktów na światowe rynki wprowadziło japońskie Sony. 
I generalnie to właśnie Japończycy wdrożyli najpierw u siebie, a potem spopularyzowali w innych krajach świata, 
najwięcej wynalazków, które ułatwiły, umiliły, a często nawet ratowały życie.

A

jak aparat cyfrowy. Wprowadziło go 25 sierpnia 1985 roku Sony. Aparat nazywał się Sony Mavica. W rzeczywistości był to zwykły aparat analogowy, tyle że z elektroniczną przybudówką. Potem Nikon w 1986 roku udoskonalił wyrób Sony i wprowadził na rynek SLR, pierwszy prawdziwy aparat cyfrowy. To także Japończyk wymyślił pierwszy na świecie aparat montowany w telefonach komórkowych. Skomercjalizowała go Kyocera w 1999 roku.

B

jak Betamax. Był to pierwszy format kaset wideo do magnetowidów, w którym został zastosowany zapis ścieżek bez odstępów. Sony swój wynalazek zaoferowało do sprzedaży w 1975 roku. Zaskakujące, ale japońska firma mimo sukcesu rynkowego (i wysokiej ceny, czyli wysokiej marży) nie miała do tego wynalazku serca i go nie promowała. Ostatecznie więc Betamax zniknął z rynku.

C

jak CD. Tym razem Sony nie wymyśliło tego samo, ale do spółki z holenderskim Philipsem. Pierwsze CD znalazło się na rynku w 1982 roku i było w stanie pomieścić zawartość twardego dysku komputera. Początkowo płyta kompaktowa wykorzystywana była jedynie do nagrywania muzyki, ale szybko znalazła zastosowanie jako wygodny sposób przechowywania i przenoszenia danych.

D

jak drukarki 3D. Wymyślił je Hideo Kogama w 1981 roku, a potem udoskonalił je w 2014 roku tokijski informatyk Yuichiro Takeuchi, który nadal jest zatrudniony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11312

Wydanie: 11312

Spis treści

Reklama

Zamów abonament