Trudnemu dziecku wystarczy autorytet rodzica i dyrektora
Szkoła nie będzie musiała informować policji o groźnym zajściu z udziałem ucznia na jej terenie. agata Łukaszewicz
Blisko dziesięciomilionowa rzesza polskich dzieci i młodzieży ma mieć pełne prawa w postępowaniu w sprawach nieletnich. A sam proces wychowawczy powinien być bardziej skuteczny. Tak chce Ministerstwo Sprawiedliwości. Przygotowało więc projekt nowej ustawy o nieletnich. Pracuje nad nim Rządowe Centrum Legislacji.
– Nie ma być ani surowiej, ani liberalniej. Przepisy mają być po prostu dostosowane do rzeczywistości – mówi „Rzeczpospolitej" Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Dolna granica wieku odpowiedzialności nieletnich w sprawach o demoralizację wyniesie dziesięć lat. Odpowiedzialność za czyny karalne będą ponosić nieletni, którzy w chwili popełnienia czynu ukończyli 13 lat, ale nie ukończyli lat 17.
Nowe trendy
Z roku na rok powoli, ale spada liczba czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. Dowód? W 2018 r. było ich 6,8 tys., tj. o 325 mniej niż w 2017 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta