Czy compliance uchroni zarząd firmy
Skandale korporacyjne takie jak dieselgate, czy proces o mobbing francuskiego Orange pokazują, że kwestia odpowiedzialności zarządów za funkcjonowanie organizacji jest w pełni aktualna. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji godzą w podstawy społecznej odpowiedzialności biznesu i wywierają wpływ na wszystkich uczestników obrotu.
W związku z tym coraz bardziej doniosłą rolę zaczyna odgrywać problematyka zapewniania zgodności funkcjonowania organizacji z wymogami prawa i wewnętrznymi regulacjami, zwana z angielskiego compliance, która jeszcze do niedawna stanowiła domenę spółek giełdowych i międzynarodowych korporacji. W ostatnich latach compliance zaczyna jednak znajdować drogę pod strzechy polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Dla przedsiębiorców, a w szczególności członków organów spółek, istotne jest, aby zdawać sobie sprawę, w jaką stronę podążają obecne trendy w zakresie wdrażania procedur zapewniania zgodności oraz jakie mogą być ich konsekwencje dla organizacji. Należy zastanowić się, do jakiego stopnia procedury compliance mogą zabezpieczyć interesy organizacji i osób nią zarządzających na wypadek wystąpienia naruszeń prawa.
Konsekwencje nieprawidłowości
Ryzyko naruszenia prawa może zaktualizować się na wielu poziomach działania organizacji, często przy braku wiedzy osób nią zarządzających. Jednak z punktu widzenia właścicieli - udziałowców lub akcjonariuszy - ostateczną odpowiedzialność za nieprawidłowości w spółce ponosi najczęściej właśnie zarząd.
Tak też zdarzyło się w spółce Alfa, której zarząd pozostawał nieświadomy wymuszania i przyjmowania korzyści majątkowych, potocznie zwanych łapówkami, przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta