Obowiązek przekazania dokumentacji projektowej
W procesie inwestycyjno- -budowlanym każda ze stron umowy ma określone prawa i obowiązki. Zadaniem wykonawcy jest oddanie przewidzianego w umowie obiektu, natomiast obowiązkiem inwestora jest w przekazanie dokumentacji projektowej i terenu budowy, a następnie odebranie dzieła i zapłacenie wynagrodzenia.
Czynności przekazania projektu nie należy bagatelizować. Niezrozumienie istoty obowiązku polegającego na przekazaniu projektu może być przyczyną sporów wykonawcy z inwestorem.
Obowiązki stron umowy o roboty budowlane są uregulowane w art. 647 Kodeksu cywilnego. Jest pytanie, czy odmienne uregulowanie tej kwestii przez strony powoduje, że mamy wówczas do czynienia z inną umową niż o roboty budowlane, czy też modyfikacje obowiązków stron umowy o roboty budowlane są dopuszczalne i nie mają wpływu na jej kwalifikację. Zagadnienie to sprowadza się do ustalenia, czy „przekazanie dokumentacji projektowej" stanowi tzw. essentialia negoti, a więc istotne elementy umowy – takie, które determinują typ umowy, a tym samym konkretny reżim prawny, który należy stosować do oceny sytuacji stron umowy. Brak takich istotnych elementów skutkowałby tym, że nie byłaby to już wówczas umowa o roboty budowlane.
Za przyjęciem stanowiska, zgodnie z którym przekazanie projektu stanowi istotne elementy umowy, przemawia literalne brzmienie przepisu art. 647 k.c. Konsekwencją takiego założenia jest uznanie, że każda umowa, w której inwestor nie byłby zobowiązany do przekazania projektu (bo „scedował" ten obowiązek na wykonawcę), byłaby wówczas umową o dzieło, a nie umową o roboty budowlane. Warto zauważyć, że na wykonywanie niektórych robót nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta