Dla dobra architektury należy zmienić prawo
Jestem entuzjastą nowych technologii w architekturze i urbanistyce – mówi prof. Bolesław Stelmach.
Jakie cele stawia przed sobą powołany do życia w 2017 roku Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki?
Naszym głównym celem jest dbanie o jakość architektury i urbanistyki w Polsce. To zadanie realizujemy na wiele sposobów.
Staramy się propagować dobrą architekturę, edukować dzieci, młodzież i dorosłych. Promujemy najlepszych rodzimych twórców na arenie międzynarodowej i wspieramy młodych architektów, dopiero rozpoczynających karierę.
Ważnym obszarem naszych działań jest praca na rzecz poprawy obowiązującego polskiego prawa, które reguluje działalność architektoniczną i urbanistyczną, służymy przy tym dobrą radą posłom tworzącym rozwiązania legislacyjne w tej dziedzinie. Dodam, że Polska była jednym z ostatnich dużych krajów europejskich, gdzie nie było państwowego instytutu zajmującego się polityką architektoniczną i miastotwórczą.
Czy brak tego typu instytucji wpłynął negatywnie na rozwój architektury i urbanistyki polskiej po 1989 roku?
Wielu błędów można było uniknąć. Rozplanowanie niektórych fragmentów polskich miast wymaga przemyślenia. Nie wszystkie pomysły okazały się funkcjonalne, liczne obiekty użyteczności publicznej zostały wybudowane z naruszeniem zasad estetyki.
Według danych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta