Eksportują do ponad 50 państw
144 lata tradycji, rosnące wyniki i nakłady inwestycyjne, ponad 90-proc. udział eksportu w przychodach, dwucyfrowa rentowność netto – to najkrótsza charakterystyka pleszewskiego Famotu, producenta obrabiarek do metalu. adam roguski
Historia spółki sięga 1875 r., przyjmuje się, że jej fundamentem był warsztat ślusarski założony przez Ignacego Jezierskiego, specjalizujący się z czasem w produkcji maszyn rolniczych. W latach 20. ubiegłego wieku ruszyła produkcja obrabiarek do drewna.
W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali infrastrukturę fabryki do produkcji zbrojeniowej. Po wojnie, jak wiele prywatnych inicjatyw, pleszewski zakład został zawłaszczony przez komunistyczne władze.
W 1993 r. zadłużona, cierpiąca na braki zamówień spółka została sprywatyzowana, zyskując nazwę Famot Pleszew. Branżowy inwestor,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta