Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wybitne postaci polskiej nauki

31 maja 2019 | Studiuj u najlepszych

Sylwetki | W latach międzywojennych nauka była ustawicznie niedofinansowana. Ale mimo to może poszczycić się wieloma sukcesami. Do jej międzynarodowego uznania w głównej mierze przyczyniły się ośrodki: warszawski, krakowski i lwowski.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w pierwszym roku akademickim (1918–1919) działało siedem uczelni wyższych. Stopniowo zakładane były nowe placówki państwowe i prywatne. W roku akademickim 1932–1933 było ich w sumie 24, a tuż przed II wojną światową – 32.

Ważnymi ośrodkami polskiej nauki były: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Umiejętności w Krakowie, lwowski Uniwersytet Jana Kazimierza i Politechnika we Lwowie, a także Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska. Istotny wkład w rozwój naszego szkolnictwa wyższego wniosły także ośrodki akademickie w Wilnie, Poznaniu, Lublinie oraz dwie uczelnie specjalistyczne: AGH w Krakowie i SGGW w Warszawie.

Polska szkoła matematyczna

Jednym z wybitnych matematyków był Zygmunt Janiszewski (1888–1920), czołowy przedstawiciel warszawskiej szkoły matematycznej. Założył warszawską szkołę topologii, pisał prace z zakresu topologii płaszczyzny, rozwijał teorię mnogości.

Znakomitym przedstawicielem tej samej szkoły był Wacław Sierpiński (1882–1969). Pracował nad teorią mnogości, teorią liczb i funkcji rzeczywistych oraz nad topologią. Pozostawił olbrzymi dorobek naukowy. Szczególne znaczenie mają jego prace na temat pewnika wyboru i hipotezy continuum.

Stefan Banach (1892–1945) to z kolei przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej. Był wykładowcą, autorem wielu podręczników. Jest jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11369

Wydanie: 11369

Spis treści

Reklama

Zamów abonament