Kosztowne uzgodnienia firm
Porozumienia cenowe należą do najcięższych ograniczeń konkurencji. Dlaczego tak jest? Wymiana informacji o cenach może sprzyjać ustalaniu ich wysokości. Logiczne jest więc, że to właśnie wymiana tego rodzaju danych traktowana jest przez organy antymonopolowe najbardziej podejrzliwie.
Podczas gdy UOKiK analizuje sprawę kartelu dilerów ciężarówek na rynku polskim, na rynku włoskim organ antymonopolowy wymierza karę w wysokości 678 mln euro na producentów samochodów za prowadzenie kartelu kredytowego.
W kwietniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował na swojej stronie komunikat, w którym poinformował, że w wyniku przeprowadzonych przeszukań oraz prowadzonego postępowania antymonopolowego, ustalono, że przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej dopuszczali się wieloletnich praktyk ograniczających konkurencję. Urząd wszczął postępowanie przeciwko aż 5 przedsiębiorcom i 9 menedżerom. Postępowanie antymonopolowe wszczęte zostało na podstawie przepisów ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: ustawa antymonopolowa"). Jak poinformował prezes UOKiK, Marek Niechciał, postępowanie wszczęto przeciwko takim firmo jak: TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy (z woj. mazowieckiego), DBK z Olsztyna, ESA Trucks Polska z Komornik z (woj. wielkopolskiego), Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii oraz WTC z Długołęki (z woj. dolnośląskiego).
Jednocześnie UOKiK postawił zarzuty menedżerom najwyższego szczebla, którzy pracują w tych spółkach lub też zajmowali takie stanowisko w czasie trwania nielegalnej praktyki. Urząd, będąc na tropie kartelu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta