Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prowadzić rachunkowość oddziału

14 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Tomasz Kalinowski
źródło: Rzeczpospolita

Rozwijające się jednostki, które chcą rozszerzać swoją działalność produkcyjną lub rozpocząć dystrybucję towarów i usług w innym miejscu, często decydują się na utworzenie oddziału spółki. Wiąże się jednak również z dodatkowymi obowiązkami, w tym z wydzieleniem księgowości oddziału i sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Także firmy zagraniczne, rozważając wejście na polski rynek, nierzadko decydują się na prowadzenie działalności w formie oddziału zagranicznego przedsiębiorcy. To wygodne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.

Czym jest oddział

Definicja oddziału, znajdująca się poprzednio w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, została włączona do przepisów ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z jej przepisami, oddział stanowi wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności. Jednocześnie, ustawa wskazuje, że dla wykonywania działalności na terenie Polski przedsiębiorcy z państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również z pozostałych krajów (na zasadzie wzajemności), mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przeciwieństwie do spółek kapitałowych, oddział nie posiada oddzielnej podmiotowości prawnej, jest jedynie wyodrębnioną częścią działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Oddział powinien zajmować się dokładnie tym samym i działać w tej samej branży, co jednostka macierzysta. Polskie prawo wymaga, by utworzony oddział został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament