Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W ramach mody na retro do łask wracają kasety

14 sierpnia 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Do sukcesu winyli im daleko, ale na czołowych rynkach muzycznych sprzedaż kaset magnetofonowych co roku nawet się podwaja. Kolejni artyści wydają w ten sposób nowe albumy. piotr mazurkiewicz

 

Na fali nostalgii za latami 80. do łask wróciła już moda z tego okresu, a w ślad za nią za rynek wróciły też kasety. Ich powrót widać od kilku lat, teraz tempo wzrostu sprzedaży przyspieszyło choćby dzięki takim produkcjom jak serial „Stranger Things" Netflixa. Dzięki niemu na rynku pojawiła się także coca-cola w ówczesnym opakowaniu. Pokazuje to, że na fali mody na serial można sprzedać też masę innych produktów.

Moda na kasety to zjawisko szersze. Nie sięgają po nie wcale osoby pamiętające słuchanie muzyki z kaset, ale często młodzi klienci. Na branżowych formach można przeczytać, że muzyka z kasety brzmi bardziej ciepło i przyjemnie, co może jest prawdą, do momentu kiedy taśma wkręci się w rolki magnetofonu albo zetrze i zniekształci od częstego słuchania.

Mocne wzrosty rynku

W Wielkiej Brytanii w pierwszym półroczu sprzedaż kaset wzrosła o 112 proc. i wyniosła 36 tys. sztuk. W USA z kolei w 2018 r. sprzedało się ich 219 tys., wobec 178 tys. rok wcześniej. W Polsce też rynek rośnie, choć wciąż trudno o wiarygodne dane. Wielu niszowych sprzedawców kaset nie raportuje bowiem do ZPAV wyników. Nieoficjalne szacunki mówią o kilku tysiącach sztuk rocznie, Polska jest w końcu krajem z jednym z najwyższych na świecie udziałów fizycznych nośników w rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament