Chory na sto procent
Czy choroba sędziego wynika z warunków służby – to powinien ustalić lekarz ZUS.
Jeśli choroba sędziego została spowodowana szczególnymi warunkami jego pracy, ma on prawo do 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby. W praktyce określenie jej charakteru może budzić wątpliwości, które zasadniczo powinno rozstrzygać badanie przez lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub wyjątkowo sąd pracy, rozpoznając powództwo sędziego.
Zasadą jest, że w okresie nieobecności z powodu choroby sędzia otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia. Gdy jednak choroba ta powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności sędziego, ma on prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Może je jednak pobierać nie dłużej niż przez rok (art. 94 § 1 i 1a ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych). Określenie zatem, czy niezdolność do pracy nastąpiła z powodu takiego szczególnego rodzaju choroby, ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego przez sędziego w czasie nieobecności w pracy. Jest to ważne, gdy nieobecność ta trwała np. kilka miesięcy i różnica w wynagrodzeniu daje już większą kwotę.
Prezes kieruje
Ustawodawca wskazał w art. 94 § 1c usp, że za chorobę powstałą w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności sędziego uznaje się chorobę spowodowaną działaniem czynników szkodliwych występujących w miejscu wykonywania czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta