Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Listy poparcia kandydatów do KRS pozostaną tajne. Pewnie do wyborów

14 sierpnia 2019 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoby, które są na tych listach, same ujawniły swoje dane – uważa Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

Listy poparcia kandydatów do nowej KRS decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego miały zostać opublikowane do 30 lipca. Kancelaria Sejmu jednak tego nie zrobiła.

Powodem jest decyzja prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o wszczęciu postępowania w tej sprawie. Kancelaria Sejmu przekonuje, że wiąże ją korespondencja z UODO i nie może opublikować list.

Przeciwnego zdania są prawnicy i opozycja.

Lista wstydu, tak o niej mówią

– To jakaś kpina ze zdrowego rozsądku i z naszego porządku prawnego. W Polsce wyroki prawomocne są ostateczne – ocenia (????). Postanowienie UODO nie ma charakteru ostatecznego, tylko tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w całej sprawie. UODO prowadzi je dwa: pierwsze na podstawie skargi osoby fizycznej, drugie z urzędu.

Do postępowania UODO przystąpi rzecznik praw obywatelskich. W ocenie Adama Bodnara prezes UODO w precedensowy sposób przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń sądu.

Zgodnie z wymogami ustawowymi rzecznik – po zapoznaniu się z aktami postępowań, gdy uzyska je od prezesa Urzędu – przedstawi stanowisko w tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament