Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Nie dla dyrektora podatek liniowy

14 sierpnia 2019 | Pierwsza strona

Skarbówka twierdzi, że zakaz korzystnego rozliczania PIT dotyczy nie tylko prezesów spółek, ale też menedżerów niższego szczebla. przemysław wojtasik

 

Najnowsza interpretacja fiskusa nie ucieszy kadry kierowniczej. Wynika z niej, że osoba zarządzająca jednym działem spółki nie może się rozliczać jak przedsiębiorca. Co za tym idzie – nie ma prawa do podatku liniowego.

– Wcześniej skarbówka potwierdzała, że zakaz korzystnego rozliczania dotyczy tylko osób zarządzających całą spółką, a nie jej częścią – przypomina doradca podatkowy Beata Hudziak.

Jakie mogą być skutki zaostrzenia stanowiska fiskusa? Dobrze zarabiający menedżer zamiast 19-proc. liniowego PIT zapłaci 32-proc. podatek według skali. Nie odliczy też kosztów działalności, np. wydatków na samochód czy telefon. A spółka, z którą współpracuje, może być ukarana za to, że nie pobierała z jego wynagrodzenia zaliczek na PIT.

– Takich spraw może być dużo, przepis o rozliczeniach kadry kierowniczej jest niejasny i daje skarbówce spore pole do popisu – mówi radca prawny Marcin Borkowski.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament