Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie uwłaszczenie na wokandzie Luksemburga

14 sierpnia 2019 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się obłożeniem podatkiem VAT opłaty za przekształcenie gruntu z dzierżawy wieczystej we własność.

Gra toczy się o grube miliony złotych. Paradoksalnie samorządy mogą zyskać z powodu uwłaszczenia użytkowania wieczystego i zażądać od Skarbu Państwa zwrotu VAT od opłaty przekształceniowej.

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wpłynęło pytanie w tej sprawie wrocławskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wątpliwości: z daniną czy bez

Gmina Wrocław wystąpiła 5 stycznia 2019 r. do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, czy opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W swoim wniosku do fiskusa gmina podała, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Była też właścicielem nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste. Na podstawie ustawy przekształceniowej część gruntów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament