Ambasadorzy muzyki i pokoju
Goście z Japonii: Trzeba poznać historię Hiroshima Symphony Orchestra, by zrozumieć, dlaczego na festiwalowy występ wybrała IX Symfonię Beethovena.
Nazwę i tragiczną historię tego japońskiego miasta zna cały świat. To na Hiroszimę spadła 5 sierpnia 1945 roku pierwsza w historii bomba atomowa, zabijając około jednej trzeciej mieszkańców (o dokładną liczbę ofiar do dziś spierają się historycy). Kolejnych kilkadziesiąt tysięcy zmarło w następnych latach wskutek choroby popromiennej. 90 procent zabudowy legło w gruzach w ciągu kilku minut.
Współczesna Hiroszima jest miastem ciszy i spokoju, z liczbą miliona dwustu tysięcy mieszkańców nie mieści się w czołówce największych miast Japonii. Chce za to być świadectwem tamtej tragedii i nieść światu pokojowe przesłanie. Mają je przekazywać nie tylko politycy, ale i artyści.
Tak pojmuje też swoją misję orkiestra symfoniczna z Hiroszimy. Powstała w 1963 roku jako orkiestra obywatelska, obecną nazwę otrzymała w 1970 roku, dwa lata później stała się w pełni profesjonalnym zespołem. Na pierwsze zagraniczne tournée – do Wiednia i Pragi –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta