Należyta staranność i rażące niedbalstwo na drogach publicznych
Na drogach publicznych coraz częściej dochodzi do tragicznych w skutkach zachowań kierowców.
Zaczyna być dotkliwie zauważalny egoizm i egocentryzm części kierowców, którzy – niezależnie od ich podejścia do kultury prowadzenia pojazdów – przestają czuć jakąkolwiek odpowiedzialność za czyny popełniane na drogach publicznych. Czy zmiana toru jazdy powinna być sygnalizowana włączeniem kierunkowskazu z koniecznością zachowania odpowiedniej odległości od innego pojazdu, czy może ta sygnalizacja ma następować np. tylko poprzez zepchnięcie innego pojazdu? Czy kilkuletnie dziecko znajdujące się na chodniku to jedynie przeszkoda dla kierowcy omijającego korek? Tego typu absurdalne pytania nigdy nie powinny zostać postawione. Niestety, niekiedy dotykają rzeczywistości.
Zgodnie z art. 43 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 473 z późn. zm.) zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta