Wsparcie z tytułu wzrostu cen prądu
System wsparcia dla firm w związku z rosnącymi cenami energii miał objąć jak najszerszą grupę przedsiębiorców. W praktyce część z nich z różnych przyczyn, w tym z powodu własnych zaniedbań, pozostanie częściowo bez wsparcia.
Kto zatem nie zainteresował się przysługującymi mu prawami, powinien zrobić to jak najszybciej, żeby przez nieuwagę nie stracić szansy na skorzystanie z przysługującego mu mechanizmu przeciwdziałania skutkom wzrostu cen energii elektrycznej w pełnym zakresie.
Mechanizmy wsparcia ustawodawca uregulował dwoma aktami prawnymi rangi ustawowej – ustawą z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw i oczekującą na wejście w życie ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Pierwsza z ustaw zawiera rozwiązania doraźne, o których ponownie w mediach zrobiło się głośno pod koniec lipca, kiedy przedsiębiorcy masowo składali sprzedawcom energii oświadczenia informujące ich o swojej wielkości. Druga zaś – rozwiązanie długoterminowe, ale zarezerwowane tylko dla nielicznych, bo według szacunków ustawodawcy tylko dla ok. 300 przedsiębiorstw. Zrozumienie zaprojektowanego sytemu wymaga analizy ustaw za pomocą dwu kryteriów łącznie – kryterium podmiotowego i czasowego. Wraz z upływem czasu zmieniają się bowiem uprawnienia poszczególnych grup przedsiębiorców.
Pierwsze półrocze 2019 roku
W pierwszym półroczu 2019 roku tożsame uprawnienie przyznano wszystkim przedsiębiorcom będącym odbiorcami końcowymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta