Narodziny angielskiego wywiadu
Jeśli dzisiaj z podziwem mówimy o pracy wywiadu i kontrwywiadu brytyjskiego, to należy pamiętać, że ma on długą tradycję narodzoną w epoce elżbietańskiej.
Za panowania Elżbiety I Tudor było wiele rebelii i spisków przeciwko koronie. Buntownikami byli głównie niezadowoleni wielmożowie angielscy i katolicy. Spiskowcy mieli przynajmniej jeden podstawowy cel: usunąć lub zabić królową protestantkę i zastąpić ją katoliczką Marią Stuart, królową Szkotów.
Elżbieta I wstąpiła na tron angielski 17 listopada 1558 r. po śmierci swojej przyrodniej siostry Marii. Z racji zaciekłego zwalczania protestantyzmu i prób rekatolizacji kraju Marię nazwano Krwawą Mary.
Liczne rebelie i zamachy na Elżbietę I finansowali katoliccy władcy europejscy we współpracy ze Stolicą Apostolską, która nie mogła pogodzić się z prześladowaniami katolików w Anglii, Walii i Irlandii. Spiski przeciw Elżbiecie I Tudor wyrosły na gruncie ponurych doświadczeń, jakich doświadczyło społeczeństwo angielskie zwłaszcza w ostatnich latach panowania jej ojca. Popadający w paranoję, samotny i ciężko chory Henryk VIII tracił powoli kontakt z rzeczywistością. Nie miał najmniejszych skrupułów w zsyłaniu do Tower i skazywaniu na śmierć wszystkich, którzy ośmielali się w najmniejszy sposób kwestionować jego decyzje.
Po autokratycznych rządach Henryka VIII jego następcą został Edward VI. 10-letni król był otoczony doradcami tworzącymi 16-osobową Radę Regencyjną. W jej skład weszli także dostojnicy kościelni:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta