Kosmiczne technologie pomagają w prowadzeniu biznesu na Ziemi
Wiele danych pozyskiwanych z satelitów było jeszcze nie tak dawno przejmowanych na wyłączność przez rządy. Obecnie mogą z nich z powodzeniem korzystać zarówno duże jak i małe firmy – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.
W kontekście biznesu zawsze dużo mówiło się o wolności i swobodzie prowadzenia działalności. A w jaki sposób można to odnieść do sektora kosmicznego, z którym związana jest zarządzana przez Pana firma?
Maciej Krzyżanowski: Był czas, właściwie było to jeszcze całkiem niedawno, kiedy najnowsze technologie były dostępne tylko dla rządów najbogatszych państw. Było to szczególnie widoczne w odniesieniu do sektora kosmicznego. Obecnie, dzięki takim przedsięwzięciom jak europejski program obserwacji Ziemi Copernicus, zdjęcia satelitarne są dostępne powszechnie i mogą być wykorzystywane przez miliardy ludzi każdego dnia.
Jest to o tyle istotne, że w wielu dziedzinach przechodzimy od gospodarki materiałochłonnej, produkcyjnej, do modelu opartego na informacji i wiedzy. O szansach związanych z rozwojem i konkurencyjnością poszczególnych państw dziś decyduje potencjał intelektualny i osiągnięcia naukowe. Stąd tak duże zaangażowanie Europy w sektor kosmiczny, rosnące finansowanie Europejskiej Agencji Kosmicznej i projektów związanych z wykorzystywa- niem danych z obserwacji Ziemi.
Czyli najważniejsze – bo przecież najbardziej cenne – są tutaj dane? Dla gospodarki opartej na wiedzy z pewnością powinny być one priorytetem. Co można zrobić z tymi zasobami z programu Copernicus?
Europejski program obserwacji Ziemi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta