Czy upadłość i umorzenie długu będą jeszcze łatwiejsze
W parlamencie kończą się prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja w gruntowny sposób zmieni zasady i przesłanki ogłaszania upadłości zarówno przez konsumentów jak i przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że ma on na celu likwidację problemów zaobserwowanych w praktyce w ostatnich latach, dotyczących w szczególności dużej liczby spraw upadłościowych byłych przedsiębiorców, korzystających z postępowania przewidzianego dla konsumentów oraz prowadzenia postępowań w sytuacji braku jakiegokolwiek majątku upadłego. Taka praktyka powodowała znaczące obciążenie sądów, długotrwałość i wysokie koszty postępowań. Brakowało z kolei regulacji pozwalających na zabezpieczenie środków materialnych dla funkcjonowania rodziny, której członkowie objęci są postępowaniem upadłościowym.
Mniej angażowania sądów
Odpowiedzią na te problemy ma być właśnie reforma postępowania upadłościowego. Projekt ustawy jest bardzo obszerny i zawiera szereg uregulowań upraszczających i usprawniających postępowania upadłościowe. Ustawodawca planuje m.in. wprowadzenie możliwości ogłoszenia upadłości osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej w uproszczonej procedurze bez wyznaczania sędziego – komisarza. Taka uproszczona procedura będzie przewidziana przede wszystkim dla przypadków, w których brak jest jakiegokolwiek majątku upadłego albo nie przewiduje się powstania sporów dotyczących składu masy upadłości, wysokości zadłużenia, jego struktury lub trudności z likwidacją masy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta