Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wypadku trzeba dalej żyć

10 września 2019 | Rzecz o prawie | Cezary 
Walendzik

Dzięki zaangażowaniu obywateli udaje się poprawić błędy.

Od 27 września zmieniają się przepisy ważne dla ofiar wypadków komunikacyjnych sprzed 2006 r., którym skończyły się już kwoty przyznane w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia. Będą oni mogli wystąpić o rentę. Do tej pory osoby okaleczone w wyniku takich wypadków (jest ich około stu w Polsce) pozostawały bez wsparcia. 10 września spodziewany jest ważny wyrok w sprawie indywidualnej.

Historia przyjęcia ustawy jest znakomitym przykładem tego, jak dzięki zaangażowaniu obywateli, instytucji publicznych i parlamentarzystów udaje się poprawić błędy systemowe. Bohaterem tej historii jest pan Tomasz Piesiecki z Białegostoku, a efektem opublikowana 28 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw (poz. 1631) ustawa z 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych, gdy zostanie wyczerpana suma gwarancyjna ustalona na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r.

Prace nad ustawą trwały ponad trzy lata, a zainicjowało je wystąpienie rzecznika praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament