Kiedy wójt może wydać zarządzenie?
Podstawa prawna do wydania zarządzenia powinna określać organ upoważniony do jego wydania i wskazywać zakres spraw, które mają zostać w nim uregulowane.
Zarządzenie jest aktem prawnym o pozornie niewielkim zakresie zastosowania. Zgodnie z Konstytucją RP taki akt normatywny ma charakter wewnętrznie obowiązujący (normy prawne w nim zawartego mogą wiązać tylko jednostki podległe organizacyjnie organowi, który go wydał) i musi być wydany na podstawie ustawy. Tymczasem, w praktyce organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego pojawiają się problemy ze stosowaniem zarządzeń. Odnoszą się one zarówno do podstaw prawnych zarządzeń, ich zakresu podmiotowego i przedmiotowego, jak i kwestii związanych z ogłaszaniem i nadzorem nad takimi aktami prawa miejscowego.
Przykład:
Wójt jednej z mazowieckich gmin wydał zarządzenie określające zasady udostępniania informacji i materiałów urzędowych uprawnionym do tego podmiotom. W treści zarządzenia zobowiązano uprawnione podmioty do składania wniosków o udostępnienie informacji na formularzu określonym w załączniku do zarządzenia. Ponadto określono procedurę postępowania z takimi wnioskami w ramach struktury urzędu gminy. Jako podstawę prawną takiego aktu prawa miejscowego powołano art. 33 ustawy o samorządzie gminnym (patrz ramka) i art. 24 ust. 1 RODO. Zarządzenie opublikowano na stronie internetowej właściwego Biuletynu Informacji Publicznej i weszło ono w życie z dniem ogłoszenia. Z treści zarządzenia niezadowolona była grupa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta