Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia

10 września 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Organ, który wydał postanowienie, może wstrzymać jego wykonanie, 
gdy uzna to za uzasadnione. 
Po wniesieniu zażalenia, organ 
ten może uchylić lub zmienić zaskarżone postanowienie 
w trybie autokontroli. Anna Puszkarska

 

Zgodnie z art. 141 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) na postanowienia wydane w toku postępowania zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy kodeks tak stanowi. Zażalenie można wnieść np. na postanowienie: o odmowie przywrócenia terminu (art. 59 § 1 k.p.a.), w sprawie zawieszenia postępowania (art. 101 § 3 k.p.a.) czy w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności (art. 108 § 2 k.p.a.). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie (albo innemu adresatowi – np. osobie wezwanej w charakterze świadka i ukaranej grzywną za niestawiennictwo), a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia (art. 141 § 2 k.p.a.). Postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji (art. 142 k.p.a.).

Przykład:

Załóżmy, że - po wniesieniu odwołania przez stronę – organ II instancji z awiesił postępowanie. Zgodnie z art. 101 § 3 k.p.a. na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania służy stronie zażalenie. W postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 2 czerwca 1992 r. (SA/Lu 235/92, LEX nr 10814) zwrócono uwagę, że postanowienie o zawieszeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament