Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biała lista ma dziury. Fiskus uspokaja

10 września 2019 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Firmy obawiają się wpłacać pieniądze na rachunki, których nie ma w wykazie podatników. Ale na razie nic za to nie grozi. przemysław wojtasik

 

Od 1 września na stronie Krajowej Administracji Skarbowej znajduje się wykaz podatników VAT z informacjami pozwalającymi na ich weryfikację, m.in. numery rachunków bankowych.

– Teoretycznie. W praktyce wykaz jest niekompletny –mówi Aneta Klimaszewska, dyrektor finansowy w kancelarii Wierzbowski Eversheds Sutherland.

– Niektórych firm w ogóle nie ma na liście, inne są, ale bez numeru rachunku bankowego – potwierdza Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Wystarczy poczytać fora księgowe, żeby się przekonać, że dziury na białej liście wywołują duże emocje wśród przedsiębiorców. Nie wiedzą, czy płacić za faktury, na których są inne numery rachunków niż na białej liście. Obawiają się sankcji, które grożą za wpłatę (chodzi o kwoty powyżej 15 tys. zł) na konto spoza wykazu. Przykładowo, taki wydatek nie będzie mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Co na to skarbówka? Uspokaja.

– Uzupełniamy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament