Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawska giełda może przejąć rynek słowacki

10 września 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Rządy Słowacji i Polski rozmawiają o współpracy giełd. W grę wchodzi nawet mariaż kapitałowy 
– dowiedziała się „Rzeczpospolita". Zarząd GPW czeka na polityczne zielone światło. przemysław tychmanowicz

 

Wraca temat konsolidacji giełd w Europie. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", główną rolę w tym procesie może odegrać... warszawska giełda. Według naszych informacji GPW jest bowiem zainteresowana przejęciem giełdy w Bratysławie.

Rząd w grze

GPW co jakiś czas jest wymieniana jako podmiot, który zgłasza zainteresowanie innymi giełdami. Rozmowy o różnego rodzaju aliansach międzynarodowych prowadzone były za czasów praktycznie wszystkich prezesów warszawskiego parkietu. W styczniu 2004 r. Wiesław Rozłucki, ówczesny prezes GPW poinformował, że jego giełda złoży ofertę przejęcia parkietu w Wilnie. W 2008 r. GPW chciała kupić giełdę w czeskiej Pradze. W tym samym okresie GPW ubiegała się również o giełdę w słoweńskiej Lublanie. W 2013 r. pojawiły się sygnały, że GPW może wejść w alians kapitałowy z grupą CEESEG, w której wiodącą rolę odgrywa giełda w Wiedniu. Następnie w 2018 r. warszawska giełda, której prezesem był już obecny szef rynku Marek Dietl, złożyła z kolei wstępną ofertę na zakup 71,7 proc. udziałów izraelskiej Tel Aviv Stock Exchange (TASE). Oferta GPW nie zakwalifikowała się do dalszej fazy rozgrywki, choć z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament