Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie transakcji sprzedaży nieruchomości składającej się z działek o różnym charakterze

10 września 2019 | Dobra Administracja | Piotr Wyrwa

Jeżeli podatnik sprzedaje nieruchomość składającą się z działek o różnym charakterze, to powinien opodatkować każdą z nich na odrębnych zasadach.

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z trudnościami w zakresie określenia skutków podatkowych transakcji na gruncie ustawy o VAT. Możliwe jest bowiem ich opodatkowanie podstawową stawką VAT (w przypadku sprzedaży działki budowlanej), obowiązkowe zwolnienie z VAT (w przypadku sprzedaży działki niezbudowanej innej niż tereny budowlane), zaś w niektórych przypadkach także wybór pomiędzy opodatkowaniem lub stosowaniem zwolnienia z VAT (może tak być np. w przypadku sprzedaży zabudowanych działek).

Z uwagi na kilka możliwych zasad opodatkowania wątpliwości podatników (dotyczy to także jednostek samorządu terytorialnego) może budzić to, jak powinni postąpić, jeżeli przedmiotem jednej transakcji sprzedaży jest działka gruntu o różnorodnym charakterze lub kilka różnych działek, zaś strony ustaliły jedną cenę sprzedaży. Przykładowo, można spotkać sytuację, gdy podatnik sprzedaje nieruchomość obejmującą nieujawnione w księdze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament