Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia spowiedź kata odnaleziona

10 września 2019 | Kraj | Marek Kozubal
Notatnik z protokołem przesłuchania (po lewej), dokumenty i rysunek byłego więźnia obozu koncentracyjnego Aleksandra Ziółka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Notatnik z protokołem przesłuchania (po lewej), dokumenty i rysunek byłego więźnia obozu koncentracyjnego Aleksandra Ziółka
Franz Ziereis (po lewej obok Himmlera)  w obozie Mauthausen
źródło: Bundesarchiv
Franz Ziereis (po lewej obok Himmlera) w obozie Mauthausen

Protokół z przesłuchania komendanta 
obozu koncentracyjnego Mauthausen trafił do redakcji „Rzeczpospolitej".

Notatnik z zapisanymi ręcznie ołówkiem kartkami przyniosła do naszej redakcji Jolanta Brudzińska, córka byłego więźnia KL Mauthausen-Gusen Aleksandra Ziółka. Odnalazła go przy porządkowaniu osobistych rzeczy.

Pokazała nam też zaświadczenie wydane jej ojcu przez PCK o powrocie do kraju z obozu. Wynika z niego, że Ziółek został wywieziony z Warszawy 27 sierpnia 1944 r., a po wyzwoleniu obozu przez armię amerykańską został kierownikiem transportu 242 więźniów, którzy wracali z tego obozu do Polski.

– Ojciec wspominał, że uczestniczył w przesłuchaniu ostatniego komendanta obozu. Ten protokół napisany jest jego ręką – mówi Jolanta Brudzińska.

Polacy słuchali kata

Franz Ziereis od 1936 r. był członkiem SS. 9 lutego 1939 r. został powołany na komendanta obozu w Mauthausen-Gusen. W miejscu tym więzieni byli m.in. przedstawiciele polskiej inteligencji, byli oni zmuszani do pracy w pobliskich kamieniołomach, a także mordowani. Liczba ofiar szacowana jest od 70 do 120 tysięcy.

Aleksander Ziółek sporządził notatki 24 maja 1945 r. w szpitalu w Gusen, dokąd trafił postrzelony przez Amerykanów w czasie ucieczki komendant Ziereis. Po przesłuchaniu esesman zmarł. Z zachowanej księgi pacjentów 131 szpitala amerykańskiego w Gusen wynika, że jego śmierć nastąpiła 24 maja o godz. 7.30, a z zapisków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament