Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawowe demotywatory

10 września 2019 | Prawo

Resort sprawiedliwości, autor projektu noweli k.p.c., opiera się na założeniu, że spory o większe kwoty są ważniejsze. To pogląd błędny i społecznie szkodliwy. Maciej
 Sawiński

21 sierpnia 2019 r. weszła w życie część wielkiej reformy procesu cywilnego, której celem tradycyjnie jest przyspieszenie rozpatrywania spraw. Metody realizacji tego planu są jednak kontrowersyjne.

Pierwszym krokiem na drodze do przyspieszenia procesów ma być... demotywowanie obywateli do poszukiwania ochrony swoich praw w sądzie. Zniechęcaniu nas do wniesienia pozwu służyć ma przede wszystkim znaczne podwyższenie opłat sądowych.

20 tys. zł? Bagatela!

Aby pozbyć się z sądów możliwie jak największej liczby spraw, ustawodawca zdecydował, że największe podwyżki będą dotyczyły spraw o najmniejszej wartości przedmiotu sporu.

Zaznaczam, że nie jest to moja interpretacja nowych przepisów, ale stanowisko wyrażone otwarcie w uzasadnieniu nowelizacji:

„Przedziały wartości przedmiotu sporu i przyporządkowane im wysokości opłat (...) zostały ukształtowane w taki sposób, by najwyższe opłaty należały się od spraw o najmniejszej wartości przedmiotu sporu; jest to element systemu demotywującego do wnoszenia do sądów spraw bagatelnych" (druk sejmowy 3137, uzasadnienie, str. 193).

Z treści przepisów wynika, że dla autorów projektu sprawami bagatelnymi są wszystkie spory dotyczące kwot poniżej 20 tys. zł.

Takie podejście może dziwić, bo obecna ekipa rządząca uzasadniała potrzebę zmian...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11454

Wydanie: 11454

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament