Urzędy dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami
20 września wejdą w życie nowe regulacje dotyczące znoszenia barier architektonicznych i informacyjnych. Obowiązki w tym zakresie będą rozłożone w czasie i obciążą m.in. samorządy.
Nowe rozwiązania zawarto w ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dzięki wprowadzanym na jej podstawie zmianom, osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły korzystać z usług publicznych w możliwie samodzielny sposób.
Kim są osoby ze szczególnymi potrzebami? To osoby, które – ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne albo ze względu na okoliczności, w których się znajdują – muszą podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia barier, które uniemożliwiają lub utrudniają im udział w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami. Natomiast podmioty publiczne, na które nakłada obowiązki nowa ustawa, to jednostki sektora finansów publicznych (w tym jednostki samorządu terytorialnego) oraz podmioty finansowane ze środków publicznych.
Przykład:
Zgodnie z nową ustawą zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest m.in. obowiązkiem gminy, jako jednostki sektora finansów publicznych. Jeżeli jednostka sektora finansów publicznych utworzy spółkę akcyjną lub z o.o. w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym (niemających charakteru przemysłowego ani handlowego) oraz – samodzielnie lub z innymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta