Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędy dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

17 września 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

20 września wejdą w życie nowe regulacje dotyczące znoszenia barier architektonicznych i informacyjnych. Obowiązki w tym zakresie będą rozłożone 
w czasie i obciążą m.in. samorządy.

 

Nowe rozwiązania zawarto w ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dzięki wprowadzanym na jej podstawie zmianom, osoby ze szczególnymi potrzebami będą mogły korzystać z usług publicznych w możliwie samodzielny sposób.

Kim są osoby ze szczególnymi potrzebami? To osoby, które – ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne albo ze względu na okoliczności, w których się znajdują – muszą podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia barier, które uniemożliwiają lub utrudniają im udział w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami. Natomiast podmioty publiczne, na które nakłada obowiązki nowa ustawa, to jednostki sektora finansów publicznych (w tym jednostki samorządu terytorialnego) oraz podmioty finansowane ze środków publicznych.

Przykład:

Zgodnie z nową ustawą zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest m.in. obowiązkiem gminy, jako jednostki sektora finansów publicznych. Jeżeli jednostka sektora finansów publicznych utworzy spółkę akcyjną lub z o.o. w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym (niemających charakteru przemysłowego ani handlowego) oraz – samodzielnie lub z innymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament