Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brexit bez umowy? Polaku, bądź gotowy na nowe obowiązki

17 września 2019 | Wydarzenie
W porcie w Dublinie, stolicy Irlandii, już zamontowano specjalne bramki do odpraw granicznych
źródło: AFP
W porcie w Dublinie, stolicy Irlandii, już zamontowano specjalne bramki do odpraw granicznych
Kampania informacyjna na temat brexitu ruszyła także na Wyspach Brytyjskich
źródło: AFP
Kampania informacyjna na temat brexitu ruszyła także na Wyspach Brytyjskich

Z czym trzeba się liczyć po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE bez uzgodnionego porozumienia? Przedstawiamy praktyczne wskazówki dla tych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, podróżują na Wyspy lub prowadzą tam interesy.

 

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostały 44 dni. Nie mamy pewności, czy nastąpi ono na podstawie umowy, czy jednak bez porozumienia. Chociaż negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską wciąż trwają, ryzyko opuszczenia Unii bez umowy w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego konieczne jest przygotowanie się na wszystkie scenariusze, w tym bezumownego brexitu. Błędne może się okazać założenie, że z pewnością dojdzie do kolejnego przedłużenia negocjacji lub zostanie wygospodarowany dodatkowy czas na przygotowanie się do nowej sytuacji.

Komisja Europejska w swoim niedawnym, szóstym, komunikacie podkreśliła, że najbliższe tygodnie należy bezwzględnie wykorzystać przede wszystkim na praktyczne przygotowania do brexitu, które od początku roku zostały zintensyfikowane zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Celem tych działań jest zapewnienie obywatelom i firmom maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa.

Polska i Wielka Brytania zakończyły prace legislacyjne mające na celu zabezpieczenie nawzajem praw obywateli w przypadku bezumownego brexitu. Na poziomie europejskim wypracowano rozwiązania dla transportu drogowego, lotniczego, ruchu bezwizowego czy koordynacji świadczeń społecznych.

Przyjęte podstawy prawne ograniczą negatywne konsekwencje rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, ale nie wyeliminują ich całkowicie. Wykonana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament