Brexit bez umowy? Polaku, bądź gotowy na nowe obowiązki
Z czym trzeba się liczyć po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE bez uzgodnionego porozumienia? Przedstawiamy praktyczne wskazówki dla tych, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, podróżują na Wyspy lub prowadzą tam interesy.
Do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostały 44 dni. Nie mamy pewności, czy nastąpi ono na podstawie umowy, czy jednak bez porozumienia. Chociaż negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską wciąż trwają, ryzyko opuszczenia Unii bez umowy w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego konieczne jest przygotowanie się na wszystkie scenariusze, w tym bezumownego brexitu. Błędne może się okazać założenie, że z pewnością dojdzie do kolejnego przedłużenia negocjacji lub zostanie wygospodarowany dodatkowy czas na przygotowanie się do nowej sytuacji.
Komisja Europejska w swoim niedawnym, szóstym, komunikacie podkreśliła, że najbliższe tygodnie należy bezwzględnie wykorzystać przede wszystkim na praktyczne przygotowania do brexitu, które od początku roku zostały zintensyfikowane zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Celem tych działań jest zapewnienie obywatelom i firmom maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa.
Polska i Wielka Brytania zakończyły prace legislacyjne mające na celu zabezpieczenie nawzajem praw obywateli w przypadku bezumownego brexitu. Na poziomie europejskim wypracowano rozwiązania dla transportu drogowego, lotniczego, ruchu bezwizowego czy koordynacji świadczeń społecznych.
Przyjęte podstawy prawne ograniczą negatywne konsekwencje rozstania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, ale nie wyeliminują ich całkowicie. Wykonana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta