Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy samorząd może zażądać od beneficjenta zwrotu dotacji

17 września 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Decyzja organu administracji dot. zwrotu dotacji potwierdzi jedynie powstanie zobowiązania. W konsekwencji, podmiot, który ją otrzymał będzie musiał zapłacić odsetki za zwłokę.

Dotacja jest instrumentem za pomocą którego jednostki samorządu terytorialnego mogą finansować wykonywanie konkretnych zadań przez jednostkę sektora finansów publicznych lub inny podmiot. Takimi środkami finansowymi beneficjent nie może dysponować dowolnie. Jeżeli nie były one wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem lub nie zostały wydane w pełnej kwocie, to podlegają zwrotowi odpowiednio - w całości lub w niewykorzystanej części. Organem właściwym w sprawach przyznania i zwrotu dotacji celowej jest w zależności od poziomu samorządu: wójt, starosta lub marszałek województwa.

Co w umowie

Podstawą do transferu środków publicznych w ramach udzielania dotacji celowej jest umowa dotacyjna. Zgodnie z art. 250 ustawy o finansach publicznych (u.f.p.) musi ona określać:

- wysokość dotacji, cel lub opis zakresu rzeczowego zadania, na którego realizację są przekazywane środki dotacji;

- termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;

- termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji oraz termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji celowej, przy czym nie może być on krótszy niż terminy zwrotu określone w ustawie.

Treść umowy stanowi wzorzec kontroli podczas procesu rozliczania dotacji. Dopiero ustalenie ewentualnych rozbieżności w zakresie celu i wysokości wydatkowania dotacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament