Jawność głosowania na sesji rady
Uchwałę rady gminy można podjąć w głosowaniu tajnym tylko wtedy, gdy pozwala na to konkretny przepis rangi ustawowej. Utajnienie głosowania, mimo braku takiego przepisu, powoduje nieważność uchwały.
Rada gminy chce zastrzec w statucie, że w kontrowersyjnych sprawach, ujawniających światopogląd radnych, dopuszczalne będzie głosowanie tajne. Czy można skorzystać z takiego rozwiązania?
Nie.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Podkreśla się, że dla prawidłowości trybu podejmowania uchwały wszystkie te trzy elementy muszą wystąpić jednocześnie, a jakiekolwiek odstępstwa od tak określonej procedury podejmowania uchwał muszą mieć podstawę prawną w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta