Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jawność głosowania na sesji rady

17 września 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Uchwałę rady gminy można podjąć 
w głosowaniu tajnym tylko wtedy, gdy pozwala na to konkretny przepis rangi ustawowej. Utajnienie głosowania, mimo braku takiego przepisu, powoduje nieważność uchwały.

Rada gminy chce zastrzec w statucie, że w kontrowersyjnych sprawach, ujawniających światopogląd radnych, dopuszczalne będzie głosowanie tajne. Czy można skorzystać z takiego rozwiązania?

Nie.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Podkreśla się, że dla prawidłowości trybu podejmowania uchwały wszystkie te trzy elementy muszą wystąpić jednocześnie, a jakiekolwiek odstępstwa od tak określonej procedury podejmowania uchwał muszą mieć podstawę prawną w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament