Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Frankowicze wygrywają z bankami

17 września 2019 | Prawo | Piotr Nazaruk

Piotr 
Nazaruk Większość wyroków korzystnych dla kredytobiorców opiera się na wykazaniu klauzul abuzywnych z rejestru UOKiK, który wygasa w 2025 r. Tyle mamy czasu na unieważnienie umów.

W latach 2006–2009 banki masowo zawierały umowy kredytowe indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego (tzw. umowy w CHF). Obecnie jest około 430 tys. takich umów. Osoby, które zawarły umowy w CHF (tzw. frankowicze), zostały bezspornie wykorzystane przez banki. Wiele z nich już dawno przestało liczyć na pomoc państwa i postanowiło samodzielnie szukać sprawiedliwości w sądach.

Uchwalona 4 lipca 2019 r. nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, definitywnie zakończyła dywagacje o powszechnej pomocy państwa dla frankowiczów. Ustawa ta zakłada jedynie udzielanie niewielkiej pomocy dla nielicznych z tzw. Funduszu Wsparcia. Już w lutym 2017 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński dystansował się od pomocy państwa dla frankowiczów i zalecał im kierowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament