Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teraz to my jesteśmy wzorcem

17 września 2019 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
źródło: materiały prasowe

Nawet niezależny think tank w Wielkiej Brytanii zarekomendował rządowi, żeby wzorować się na nas, chociaż u nich hasło govtech jest obecne już od dziesięciu lat – mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech.

 

Program GovTech powstał dwa lata temu. Jaki jest jego cel?

Justyna Orłowska: Chcieliśmy bakcylem innowacji zarażać jednostki sektora publicznego. Kiedy pracowałam w Ministerstwie Finansów, występowaliśmy na hackathonie w Krakowie. Była to taka olimpiada dla programistów. Dostają zadanie i rozwiązują je w 24 godziny. Wtedy zadanie dotyczyło uszczelnienia systemu podatkowego. Teraz skupiamy się na działaniach objętych prawem zamówień publicznych i mamy konkursy w PZP dla startupów.

Pomagacie w przebijaniu się mniejszym firmom w konkursach i przetargach. Dlaczego jest to konieczne?

Nie jest konieczne. Przetargi były, są i będą. Firmy mogłyby startować same. Jednak czasem od firm wymaga się za dużo, jak od studenta, żeby miał od razu siedem lat doświadczenia. Po hackathonie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miałam możliwość rozszerzenia idei pozyskiwania innowacji od startupów na inne jednostki sektora publicznego. Zaczęliśmy rozmawiać ze startupami, dlaczego nie ma ich w przetargach. Dlaczego nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament