Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada gminy rozpatrzy skargę na sposób działania kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej

17 września 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Nie wojewoda, ale rada gminy ma kompetencję do rozpoznania skargi mieszkańca na opóźnienia przy obsłudze funduszu alimentacyjnego. 
Powinna to zrobić uwzględniając zarówno procedury wewnętrzne, 
jak i przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

- Radni mają wątpliwość czy posiadają kompetencje do rozpatrzenia skargi na kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej, któremu zarzucono niewłaściwą (opóźnioną) obsługę przy funduszu alimentacyjnym. Projekt uchwały rady zakłada przekazanie skargi do wojewody. Czy będzie to właściwe rozwiązanie? Jako podstawę prawną radni chcą wskazać kodeks postępowania administracyjnego, art. 18 ust. 1 ustawy samorządowej i tzw. ustawę o alimentach.

Wyznacznikiem działania organów władzy publicznej jest przede wszystkim norma art. 7 Konstytucji RP, z której wynika, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Od tej fundamentalnej zasady należy rozpocząć analizę dopuszczalności określonych rozwiązań prawnych, w szczególności na płaszczyźnie działania organów gminy. Zasada ta jest często podkreślana w orzecznictwie sądowoadministracyjnym (również w najnowszym), co sprowadza się do stanowiska, że organy władzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11460

Wydanie: 11460

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament